دکتر سیدمحسن <span>طباطبایی</span> مزدآبادی

پایگاه اطلاع‌رسانی

دکتر سیدمحسن طباطبایی مزدآبادی

"کاهش منابع" باعث ایجاد رقابت بین مدیران شهری شده است "کاهش منابع" باعث ایجاد رقابت بین مدیران شهری شده است

۴ چالش اساسی پیش‌روی مدیریت شهری

"کاهش منابع" باعث ایجاد رقابت بین مدیران شهری شده است

۰۷:۰۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۲
شهری و جامعه
شماره خبر: -۳۱۶۱۳۱۶

دبیرکل انجمن علمی اقتصاد شهری ایران گفت: تعریف مفهوم، روش سنجش، معرفی یک نمونه و چگونگی ارزیابی, چهار چالش اساسی در مدیریت شهری هستند.

تسنیم: با توجه به اینکه آمارهای فرونشست در استان تهران بالاتر از سایر استان‌های کشور است و آمار عجیبی که تا 40 سانتی‌متر در سال برای فرونشست استان تهران ثبت شده است, کدام مناطق استان بیشتر در معرض خطر فرونشست قرار دارند و کدام عوامل، وضعیت بحرانی فرونشست در استان تهران را رقم زده‌ است؟

دکتر زارع: بر اساس آمارهای سازمان نقشه‌برداری در محدوده جنوب شرق و جنوب تهران یعنی دشت ورامین, شهریار, جاده ساوه, نسیم‌شهر, صبا‌شهر, نازی‌آباد, محدوده بزرگراه آزادگان و بوستان ولایت شرایط بحرانی‌تری از نظر شدت فرونشست دارند.

هفته گذشته نیز فروچاله ایجادشده در نسیم‌شهر در فاصله 2 خیابان به 12 منزل مسکونی آسیب زد و ساکنان این خانه‌ها را آواره کرد! فروچاله ایجادشده در نسیم‌شهر در محدوده فرونشست بزرگ زمین در این منطقه ایجاد شده است.

به‌طور کلی برداشت بی‌رویه از سفره‌های آب زیرزمینی علت اصلی فرونشست در کشور است که استان تهران نیز از این قاعده مستثنا نیست و بهره‌برداری بیش از اندازه از آبخوان‌ها دلیل اصلی افزایش شدت فرونشست در این استان محسوب می‌شود؛ تراکم بالای جمعیت در استان تهران و سکونت بیش از 22 درصد از جمعیت ایران در محدوده پیرامون تهران در استان‌های تهران و البرز نیاز آبی را در این منطقه به‌شدت بالا برده است که این امر منجر به برداشت بی‌رویه از سفره‌به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ سید محسن طباطبایی مزدآبادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم, در رابطه با درآمدهای پایدار شهری و حکمرانی خوب شهری بیان کرد: ﺳﺎزﻣﺎن‌ﻫﺎ و ﻧﻬﺎدﻫﺎی ﺑﻴن‌‌المللی ﻫﻤﭽﻮن ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﺳﺎزﻣﺎن، ﺑﺎنک ﺟﻬﺎنی و ﻧﻴﺰ ﺑﺴﻴﺎری دﻳﮕﺮ از اینگونه ﻧﻬﺎدﻫﺎ ﺣﻤﺎﻳﺖ ﺧﻮد را از اﺟﺮای روﻳﻜﺮد ﺣﻜﻤﺮانی ﺧﻮب ﺷﻬﺮی اعلام و ﺣتی ﺑﻌضی از ﻛﺸﻮرﻫﺎی ﺟﻬﺎن ﺳﻮم ﺑﻪ ﺧﺎﻃﺮ اﺟﺮای اﻳﻦ ﺳﻴﺎﺳﺖ‌ﻫﺎ ﻣﻮرد ﺗﺸﻮﻳﻖ ﻗﺮار ﮔﺮﻓﺘﻪ‌اﻧﺪ.

وی ادامه داد: مؤلفه‌های حکمرانی خوب شهری را می‌توان با مسئولیت‌های شهرداری‌ها و مدیریت شهری آمیخت و در واقع برای بهبود وضعیت انجام هر کدام از آن وظایف با توجه به اصول حکمرانی خوب راهکارهایی تبیین کرد. از طرف دیگر حکمرانی خوب شهری می‌تواند برای تعریف شاخص‌های مدیریت شهری استاندارد, راهگشا باشد.

دبیرکل انجمن علمی اقتصاد شهری ایران ضمن اشاره به اینکه محققانی که به دنبال تدوین و توسعه شاخص‌های مدیریت شهری مناسب هستند اغلب با چهار چالش اساسی روبرو خواهند شد، اظهار کرد: این چهار چالش شامل تعریف مفهوم، روش سنجش، معرفی یک نمونه و چگونگی ارزیابی خواهد بود.

وی با تأکید بر شناسایی شاخص‌ها برای سنجش حکمرانی خوب گفت: شناسایی شاخص‌ها یک چالش اساسی در مدیریت شهری است. به منظور ایجاد جهانی بودن، مقایسه و رتبه‌بندی خدمات در مناطق جغرافیایی یا سازمان‌های حاکم، یک چارچوب خوب مدیریت ایجاد شده که بتواند خدمات را با کمک جمع‌آوری داده‌های اولیه و ثانویه ارزیابی کند.

طباطبایی مزدآبادی تصریح کرد: چارچوب حکمرانی خوب به همراه آن عبارتند از: مسئولیت‌پذیری، شفافیت، مشارکت، اثربخشی، برابری، پایداری، چشم‌انداز و برنامه‌ریزی، مشروعیت و بوروکراسی، ظرفیت شهروندی، ارائه خدمات، اقتصاد کارآمد، رابطه و امنیت,  معیارها و زیر ملاک‌های حکمرانی خوب هستند.

وی ادامه داد: از وظایف اصلی سیاست‌گذاران مدیریت شهری تبیین و برنامه‌ریزی جهت تامین اعتبارات لازم و مناسب منابع درآمدی جهت انجام سایر وظایف است.

طباطبایی مزدآبادی تاکید کرد: کاهش منابع باعث ایجاد رقابت بین مدیران شهری شده است به طوری که رقابت بین شهرداری‌ها برای جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی و کسب موفقیت در آن یکی از عوامل سنجش عملکرد است که این رقابتی بودن باعث شده، مدیران شهری جایگاه شهر تحت مدیریت خود را پیدا کرده و در ارتقای آن تلاش کنند.های آب زیرزمینی و در نتیجه آن، افزایش شدت فرونشست در این استان شده است.

تأمین نیاز آبی برای صنعت, شرب و کشاورزی برای جمعیت بیش از 14میلیونی استان تهران, تعادل استفاده از منابع آبی را در این استان به‌هم زده است؛ در حالی که در شرایط عادی 70 درصد از آب مورد نیاز از منابع آب سطحی و آب پشت سدها و 30 درصد آب مورد نیاز از منابع آب زیرزمینی تأمین می‌شود, این نسبت در استان تهران به‌عکس شده و 70 درصد از آب مورد نیاز استان تهران از منابع آب زیرزمینی تأمین می‌شود!

منبع: خبرگزاری تسنیم

آیا مایل به اطلاع از مطالب جدید هستید؟